Pátá nemoc či pátá dětská nemoc je virové infekční onemocnění způsobené parvoviry. Onemocnění se projevuje horečkou, bolestmi hlavy, myalgiemi, po kterých asi za týden následuje výsev makulopapulózní vyrážky nejprve na tváři, odkud se šíří přes trup na končetiny. U některých jedinců může onemocnění proběhnout bez zevních projevů. Pátá nemoc se objevuje nejčastěji na jaře. Virus se přenáší kapénkami z dýchacích cest. Možný je také vertikální přenos z matky na plod (při kontaktu krví). Parvovirus může zapříčinit až smrt plodu na těžkou anémii. Dále si povíme také o šesté dětské nemoci, která Vás může pořádně vyděsit.

Šestá dětská nemoc

Šestá nemoc či šestá dětská nemoc je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem. Postiženy bývají nejčastěji děti do dvou let věku. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny. Onemocnění začíná horečkou, která trvá několik dní a po jejím poklesu následuje generalizovaný výsev makulární vyrážky. Toto onemocnění bývá často zaměňováno se spalničkami či zarděnkami, které jsou vážnějšími onemocněními, ale lze je potvrdit sérologicky. Pokud lékař nepomyslí na toto onemocnění a předepíše na léčbu horečky antibiotika, může být výsev vyrážky zaměněn s alergií na antibiotika.

Šestá nemoc je častou příčinou febrilních křečí. Jako pozdní komplikace se může vzácně objevit například aseptická meningitida, encefalitida, hepatitida.


Vlastní zkušenost

Pátá nemoc u nás proběhla poněkud utajeně, zato když jsme jeli se 40° na pohotovost, byla nám konstatována šestá dětská nemoc. Dcerka (v té době 1 rok) nebyla nijak zvlášť zoufalá, samozřejmě plakala. Teplota rychle rostla, objevila se vyrážka, tak jsme raději spěchali na pohotovost.

Pavla V. (Český Krumlov)